52 52 06 004
ul. Jagiellońska 111 lok.2, 85-027 Bydgoszcz
Godziny otwarcia: pn-pt: od 8.00 do 20.00

Bezpłatne Wi-fi na terenie całego obiektu

Kardiologia, echo serca

Kardiologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób dotykających układ sercowo-naczyniowy. Wśród naszych gabinetów specjalistycznych znajduje się gabinet kardiologa, posiadającego długą praktykę w zawodzie, a przez to również dużą wiedzę. Wykonujemy między innymi dokładne echo serca, pozwalające wykryć jego ewentualne wady. Badanie echa serca nie wymaga specjalnego przygotowania, a może znacznie ułatwić diagnozę schorzeń. Zachęcamy do odwiedzenia kardiologa w przypadku pojawienia się niepokojących objawów czy dolegliwości.

 

W Gabinecie Kardiologicznym pracuje:

 • Dr n. med. Karolina Obońska
 • Dr n.med. Marcin Rychter
 • Dr n.med. Ewa Obońska

Gabinet Kardiologiczny

Dysponujemy gabinetem lekarskim wyposażonym w 12-odprowadzeniowy aparat o zaawansowanej technologii do wykonywania badań elektrokardiograficznych (EKG) oraz nowoczesnym aparatem USG do badań echokardiograficznych (ECHO-serca).

Wykonujemy 24-godzinne badania Holtera zarówno EKG jak i ciśnieniowe. Badania ocenia specjalista kardiolog.


Badanie elektrokardiograficzne - EKG

Spoczynkowe badanie EKG umożliwia nieinwazyjną rejestrację aktywności elektrycznej serca.

Jest jednym z podstawowych badań dodatkowych dostarczającym wielu istotnych informacji diagnostycznych i prognostycznych.

Badanie umożliwia szybkie i dokładne wykrywanie zaburzeń rytmu serca oraz niedokrwienia mięśnia sercowego, a zwłaszcza rozpoznanie świeżego zawału serca. Trafność diagnostyczna badania EKG przy zawałach serca wynosi 90%.


Na czym polega spoczynkowe badanie EKG?

Podczas badania pacjent leży wygodnie na leżance z elektrodami rozmieszczonymi na ciele. Zwykle sześć z nich przymocowanych jest do klatki piersiowej i po jednej do każdej z kończyn. Prawidłowe rozmieszczenie elektrod powoduje, iż każde z odprowadzeń "widzi" pewien obszar serca. Na przykład odprowadzenia kończynowe obrazują dolną ścianę serca, natomiast te rozmieszczone na klatce piersiowej przednią oraz boczną. Badanie EKG spoczynkowe umożliwia lokalizację obszarów niedokrwienia bądź zawału mięśnia sercowego, pozwala wykryć arytmię oraz zdiagnozować wiele innych chorób serca.


Wskazania do wykonywania badania EKG spoczynkowego serca:

 • dolegliwości bólowe w klatce piersiowej
 • uczucie kołatania serca
 • pogorszenie tolerancji wysiłku
 • objawy niewydolności serca
 • omdlenia
 • nadciśnienie tętnicze

 


EKG serca spoczynkowe - przygotowanie do badania:

EKG spoczynkowe nie wymaga szczególnych przygotowań.

Przed badaniem nie trzeba być na czczo i można zażyć leki, które przyjmujemy na co dzień. Należy pamiętać aby skóra była czysta i nie posmarowana żadnymi olejkami czy balsamami, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody. Przed przymocowaniem do ciała końcówki elektrod powlekane są specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie impulsów elektrycznych. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.

 

 


Echokardiografia (ECHO-serca)

Badanie echokardiograficzne (echo serca, ultrasonokardiografia - UKG, USG serca) jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym umożliwiającym uwidocznienie struktur serca i dużych naczyń techniką ultrasonograficzną.

Ultradźwięki są emitowane przez głowicę aparatu, a obraz echokardiograficzny powstaje na podstawie powracających do głowicy ultradźwięków odbitych od tkanek. Wykorzystanie akustycznego zjawiska Dopplera umożliwia ocenę prędkości ruchu krwi i tkanek.

Badanie echokardiograficzne pozwala nie tylko zobaczyć jak wygląda serce. To przede wszystkim podstawowe narzędzie diagnostyki kardiologicznej, umożliwiające ocenę funkcji hemodynamicznej serca.

Badanie echokardiograficzne, przezklatkowe, pozwala ocenić morfologię i funkcję zastawek serca wraz z oceną stopnia zaawansowania ewentualnej wady zastawkowej, ocenę wielkości jam serca i grubości ścian, analizę funkcji skurczowej lewej i prawej komory, funkcji rozkurczowej lewej komory, opis wielkich naczyń i osierdzia.


Wskazania do wykonania badania echokardiograficznego przezklatkowego:

 • pogorszenie tolerancji wysiłku, duszność
 • nadciśnienie tętnicze
 • kołatanie serca
 • omdlenia
 • ból w klatce piersiowej
 • odchylenia w badaniu przedmiotowym klatki piersiowej (szmer nad sercem)
 • objawy niewydolności serca (np. obrzęki kończyn dolnych)
 • diagnostyka podejrzewanej patologii kardiologicznej (przy występowaniu objawów klinicznych lub zmian w badaniach dodatkowych sugerujących patologię kardiologiczną)
 • kontrolna ocena znanej patologii
 • ocena struktur i funkcji serca w rozpoznanej patologii kardiologicznej w celu kwalifikacji do leczenia inwazyjnego lub kardiochirurgicznego
 • ocena struktur i funkcji serca w rozpoznanej patologii kardiologicznej po leczeniu farmakologicznym, inwazyjnym lub kardiochirurgicznym
 • ocena struktur i funkcji serca u osób z grupy podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego kwalifikowanych do obciążających operacji niekardiochirurgicznych

 


ECHO serca - przygotowanie do badania:

Zwykłe badanie echo serca nie wymaga specjalnego przygotowania.


ECHO serca - co trzeba wiedzieć?

Bardzo ważne jest porównywanie bieżących wyników z poprzednimi. Ułatwia to rozpoznanie i czasami pozwala uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji.

Jest to badanie nieszkodliwe, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, więc nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Badanie wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu, z uwagi na uzyskiwanie obrazu w skali szarości. Pacjent ułożony jest na lewym lub prawym boku. Bardzo ważne jest, aby obrazy echo serca były dobrej jakości technicznej, gdyż nieostre obrazy utrudniają ocenę przez lekarza kardiologa.

  

Piśmiennictwo

Pruszczyk P, Hryniewiecki T, Drożdż J. Wielka Interna. Kardiologia. Część I. Medical Tribune Polska, Warszawa 2009.

 

 

Zachęcamy do skorzystania z promocyjnych pakietów kardiologicznych umożliwiających oszacowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych

 • pakiet rozszerzony (badanie lekarskie, EKG, badanie echokardiograficzne, lipidogram)

  cena pakietu: 500 zł

   


Kontakt

Godziny otwarcia

pon-pt:
od 8.00 do 20.00

Dane kontaktowe

Adres:
Telefon:


E-mail:
PARISMED Sp. z o.o.
SPECJALISTYCZNE
GABINETY LEKARSKIE

ul. Jagiellońska 111 lok. 2

52 52 06 004
52 52 63 221

biuro@parismed.pl

Dojazd

Wygodny dojazd komunikacją miejską.
Tramwaje nr: 2 , 3, 4, 5, 7, 8, 10
Autobusy nr: 65, 68, 69, 89

Zobacz rozkład jazdy


Dysponujemy bezpłatnym parkingiem.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Dowiedz się więcej    Zamknij ten pasek